Images
Product Collections
Bitcoin Miner
Algorythm
SHA-256
Coin
Bitcoin
หัวข้อ
Canaan Avalon A1566
Price
THB99,000.00
Body
Description
Canaan Avalon A1566 is an ASIC miner designed for SHA-256 algorithm, specifically targeting BTC (Bitcoin) . It delivers a maximum hashrate of 185Th/s while consuming 3420W of power, resulting in an energy efficiency of 18.486j/Th.
Specifications
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1566 |
| Also known as | Avalon Air Cooling Miner A1566 |
| Release | Oct 2024 |
| Size | 301 x 192 x 292mm |
| Weight | 14900g |
| Chip name | A15 |
| Noise level | 75dB |
| Fan(s) | 2 |
| Power | 3420W |
| Voltage | 220 |
| Interface | Ethernet |
Variations